Keményúszás  - Üdvözlünk a Miskolc Városi Sportiskola verseny úszócsapat oldalán
Keményúszás - Üdvözlünk a Miskolc Városi Sportiskola verseny úszócsapat oldalán
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
hasznos oldalak

Facebook oldalunk:

https://www.facebook.com/groups/1390059841005909/

 

uszas.lap.hu

www.uszovilag.hu

www.musz.hu/musz/musz.main.page

www.borsodsport.hu/modules.php

http://www.muszuszoranglista.hu/

Úszóruhák :

www.proswimwear.co.uk

 

 

 
sport és egészség
 
versenyszezon 2010-től
 
Amit az étrend-kiegészítőkről tudni érdemes

Hasznos információk

Ezen az oldalon a következő témakörökben találsz hasznos információkat:

  • Miért érdemes étrend-kiegészítőt fogyasztanunk?
  • Az étrend-kiegészítők használatának megítélése
  • Fehérjék és aminosavak
  • Hatóanyagok, növényi kivonatok
  • Ásványi anyagok (mikro- és makroelemek)
  • Flavonoidok
  • Vitaminok
  • Egyéb hatóanyagok, kivonatok
  • Általában az étrend-kiegészítőkről és azok magyarországi piaci helyzetéről
  • Az étrend-kiegészítők helyzete hazánkban
  • Néhány szó az OÉTI-ről
  • Mi az RDA%?

 

Miért érdemes étrend-kiegészítőt fogyasztanunk?

Megváltoztak az életkörülményeink, és az állandó stressz-helyzetben élő, keveset mozgó, szennyezett levegőt szívó felnőttnek jóval nagyobb adag védő hatású vitaminra, makro- és mikroelemre van szüksége. Ugyanakkor megváltoztak (és sajnos nem előnyükre) étkezési szokásaink is. A gyorséttermek kínálatából, a sok konzervből, félkész- és készételből, a fogyókúrák alacsony kalóriatartalmú menüiből hiányzik egy sor nélkülözhetetlen tápanyag. De még az egyébként egészségesnek hitt ennivaló sem biztos, hogy az: a modern mezőgazdaság termékeiben jóval kevesebb vitamin és ásványi anyag található, mint néhány évtizeddel ezelőtt.


Az étrend-kiegészítők használatának megítélése

Az étrend-kiegészítők fogyasztói az alábbi három fő csoportba sorolhatóak tápanyagigényük és az étrend-kiegészítők használatának eltérő célja alapján.

  • A nem sportolók azért használnak étrend-kiegészítőt, hogy tápanyagigényüket fedezzék, egészségüket megőrizzék, testüket formálják.

  • A szabadidő-sportolók célja szintén a tápanyagigények fedezése, az egészségmegőrzés és a testformálás, de a használat indokoltsága esetükben a szabadidősport megítélésétől függ. A szabadidőben végzett sportoknak gyakran nem az egészségmegőrzés a céljuk, és nem szabad megfeledkezni a velük járó egészségügyi kockázatokról sem. A küzdősportok, snowboardozás, súlyzós edzés, hegymászás és testépítés mind szabadidősport, de az edzés célja nem az egészségmegőrzés. A szabadidősportok kedvelői gyakran nagy fizikai megterhelésnek vannak kitéve, mely indokolttá teheti étrend-kiegészítők használatát és akár segíthet is a kitűzött cél elérésében.

  • A versenyszerűen sportolók a tápanyagigények fedezése, az egészségmegőrzés, a teljesítményfokozás és a testösszetétel kedvező irányba változtatása miatt használnak különböző készítményeket. Természetesen nem a doppingszerekre gondolunk! A nagy állóképességet megkívánó sportolóknak (például birkózók, atléták, futók, stb.) ajánlott a kiegészítő glükozamin és kondroitin fogyasztás, melyek az izületi porcok terhelhetőségét, regenerációját segítik elő. Az versenyszerűen sportolóknak az étrend-kiegészítők segíthetnek a megnövekedett tápanyagigényük fedezésében, a sportolás közben keletkező káros hatások ellensúlyozásában, a regeneráció idejének csökkentésében, a szervezet energiaellátásának javításában, a sportteljesítmény javításában és/vagy az edzéshez való adaptáció fokozásában.

Fehérjék és aminosavak

Fehérjék
A fehérjék olyan alapvető tápanyagok, amelyek a test szöveteit építik fel. Éppen ezért méltán nevezhetjük őket szervezetünk építőköveinek. A gyermekek megfelelő növekedéséhez, a szervezet energiaellátásához mindenképpen nélkülözhetetlenek.

Aminosavak
A fehérjék aminosavakból épülnek fel. Összesen 22 aminosavat ismerünk, melyek két csoportra oszthatók. Az egyik csoport az esszenciális aminosavak csoportja, ahová 9 aminosav sorolható (hisztidin, izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofán, valin). Az esszenciális aminosavakra jellemző, hogy az emberi szervezet nem, vagy csak kis mennyiségben tudja őket előállítani, pedig megfelelő mennyiségükre mindenképpen szükségünk van. Ezt a 9 aminosavat táplálékunkkal biztosíthatjuk szervezetünk számára. A másik csoport a nem esszenciális aminosavak csoportja, ahová a további 11 aminosav sorolható.

Az aminosavakból felépülő fehérjék szintén kétfélék lehetnek. Az elsőrendű, más néven komplett fehérjék valamennyi esszenciális aminosavat tartalmazzák, méghozzá megfelelő arányban. Ezek a fehérjék a "biológiai szempontból értékesebb" fehérjék, melyek általában állati eredetűek (tojás, tej, húsfélék, hal). Másodrendű, vagy inkomplett fehérjék már néhány esszenciális aminosavban hiányosak lehetnek, ezért önmagukban nem megfelelő fehérjeforrások. Ide nagyrészt a növényi eredetű fehérjék sorolhatók.
Ezért is nagyon fontos, hogy a vegetáriánusok odafigyeljenek a megfelelő fehérjebevitelre!

Aminosavak

  • L-metionin: egy genetikailag kódolt, semleges, kéntartalmú esszenciális (nélkülözhetetlen, elsődleges fontosságú) aminosav. Az emberi táplálkozásban alapvető szerepe van. Serkenti a zsírégetést.

  • L-arginin: erre az aminosavra a hipofízis (agyalapi mirigy) normális működéséhez van szükség. Növeli a spermiumok számát és elősegíti az immunválaszt és a sebgyógyulást. Segíti a szervezetet zsírraktárainak lebontásában, és a megfelelő izomtónus fenntartásában.

  • L-ornitin: Az L-argininnel együtt az emberi hormon felszabadításában közreműködő aminosav. Fokozza az inzulinszekréciót, azaz elősegíti hogy az inzulin anabolikus (izmot építő) hormonként hasson.

  • MSM: A metil-szulfonil-metán, egy a természetben előforduló, a ként szerves kötésben tartalmazó vegyület. Kéntartalmánál fogva hozzájárul a kötőszövetek, így izületeink egészséges működéséhez. A kén koncentrációja a gyulladásos ízületekben mintegy 60-70 százalékkal kevesebb, mint az egészséges ízületekben.

  • Taurin: A taurin az emberi szervezetben is előforduló kéntartamú, nem hagyományos aminosav, amely legnagyobb mennyiségben az agyban és az idegrendszerben található meg. Az emberi szervezetben kilogrammonként 1 gramm taurin van. Szerepe meglehetősen sokrétű. Segíti a szívizomzat megfelelő működését, befolyásolja szervezetünk megfelelő adrenalin és inzulin szintjét, kedvező hatást gyakorol az immunrendszerre, az idegrendszerre, fontos szerepet tölt be az optimális anyagcserére.


Tévhitek az aminosavak és a fehérjékkel kapcsolatban

Sajnos még mindig nagyon erős az emberekben az a tévhit, hogy az aminosavak és fehérjék rossz hatással vannak a szervezetre. Sokan még most is csak a testépítő szerekkel hozzák őket összefüggésbe. Úgy gondolják, hogy fehérjékre, aminosavakra csak olyan embereknek van szükségük, akik sportolnak, izomzatukat és teljesítményüket szeretnék növelni. Pedig ez egyáltalán nem igaz!

A fehérje létszükséglet az ember és minden állat táplálékában. Valójában nem maga a fehérjére, hanem építőkövei az aminosavak kellenek. A szervezet számára nagyon fontos a megfelelő aminosav és fehérje mennyiség. Ha egyetlen esszenciális (elsőrendű) aminosavból kevés áll rendelkezésre, vagy hiányzik, az összes többi aminosav hatékonysága is arányosan csökken. A 22 ismert aminosavból az esszenciális aminosavakat az emberi szervezet nem tudja úgy előállítani, mint a többi tizennégyet, ezeket a táplálékkal vagy valamilyen kiegészítő készítmény alakjában kell felvennie. Természetesen mindenkinek más és más a fehérjeszükséglete, ami a legkülönbözőbb tényezőktől, például az egészségi állapottól, az életkortól, a testsúlytól függ. Minél nagyobb és minél fiatalabb valaki, annál több fehérjét igényel.

Hatóanyagok, növényi kivonatok
Ásványi anyagok (mikro- és makroelemek)

  • Cink: elengedhetetlen az immunrendszer működéséhez és a fehérjeszintézishez. Ellenőrzi és irányítja a szervezetben az anyagcsere-folyamatokat, az enzim rendszerek munkáját, fenntartja a sejtek épségét.

  • Jód: A pajzsmirigy működésén keresztül befolyásolja az anyagcsere és a vérkeringési folyamatokat, továbbá szükséges az idegrendszer megfelelő működéséhez. Szerves kötésű formában (barna alga) jobban hasznosul a szervezetben, mint szervetlen formában.

  • Kalcium: Fontos makroelem. Nélkülözhetetlen a szilárd csontrendszer, az optimális csonttömeg kialakításában és fenntartásában Segíti a vas hatékony felszívódását. Az idegrendszer működését és fontos eszköze az idegingerületek vezetésének.

  • Króm: Nélkülözhetetlen a szénhidrát-anyagcseréhez, mely az inzulin hormonnal együtt elősegíti a cukor normális hasznosítását.

  • Mangán: Esszenciális nyomelem. Számos enzim alkotórészeként részt vesz az anyagcsere alapfolyamataiban, a csont, a porc, az ízületi kenőanyagok képződésében.

  • Magnézium: Több enzim nélkülözhetetlen alkotórésze. Alapvető szerepet játszik sejtjeink működésében és működésük szabályozásában, valamint az idegek és az izmok hatékony működésében. További fontos feladata van a fehérjék, a szénhidrátok és zsírok anyagcseréjében, a szív- és érrendszer optimális működésében.

  • Réz: nélkülözhetetlen nyomelem. A vas a réz segítségével képes beépülni a hemoglobinba. Fontos szerepe van a zavartalan vérképzésben és a központi idegrendszer működésében.

  • Szelén: A szelén sajátos eleme a szervezetnek. Alkotóelemként épül a fehérjékbe. A szervezetet súlyosan károsító szabad gyökök eltávolításáért felelős antioxidáns enzimek fontos alkotóeleme. Késlelteti a szervezet öregedését. Az E-vitaminnal szinergista, egymást erősítő hatásúak.

  • Vas: Fontos alkotórésze a sejt légző enzimjének, így minden sejtben megtalálható. Fő feladata az oxigén-, a széndioxid-, illetve az elektronszállítás. Segíti a szervezet betegségekkel szembeni ellenálló képességét.

Flavonoidok

A flavonoidok (bioflavonoidok) biologiai szerepének felismerése a Nobel-díjjal jutalmazott Szent-Györgyi Albert nevéhez fűződik. Ő nevezte el őket P-vitaminnak, de ezt a megnevezést a mai orvostudomány nem használja annak ellenére, hogy a flavonoidok vitamin tulajdonsággal is rendelkeznek. A legfontosabb forrásai a gyümölcsök, különösen a citrusfélék (narancs, grapefruit, stb.), sárgabarack, cseresznye, meggy, szőlő, ribizli, áfonya.

Sok zöldségféle is tartalmaz flavonoidokat, többek között a brokkoli, a hagyma és a paradicsom. A falavonoidok fontos szerepet játszanak az antioxidatív folyamatoknál, védőfaktorként hozzájárulnak az öregedési folyamatok gátlásához és csökkentik a hajszálerek törékenységét, ezzel a trombózis kifejlődését és erősítik a C-vitamin hatását. A borban és a zöld teában található polifenolok, flavonoidok antioxidáns tulajdonságuk révén csökkentik a vérben található LDL (a vér koleszterinszállításáért felelős molekula) oxidációját.

  • Polifenolok: A zöld teában lévő polifenolok erős antioxidánsok, melyek fokozzák a zsírsav-oxidációt, segítik megelőzni számos betegség kialakulását, gátolják a szervezetben a rákkeltő anyagok keletkezését.

  • Quercetin: A flavonoidok népes családjának tagja, mely elsősorban a salátában, olajbogyóban, hagymában, petrezselyem zöldjében található meg. Klinikai eredmények igazolják a quercetin kiemelkedően fontos sejtvédő szerepét. Erős gyulladást gátló, véd a herpesz vírusokkal szemben, védi a fogakat és segít a májnak regenerálódni.

  • Rezveratrol: A rezveratrol növényi eredetű hatóanyag, megtalálható többek között a vörös szőlő héjában, ezáltal többféle vörösborban is. A rezveratrol egy erős antioxidáns hatású polifenol. Antioxidáns hatásánál fogva hozzájárul a káros oxidációs folyamatok, így a sejtek öregedésének gátlásához. Emellett hatással lehet a szénhidrát-zsíranyagcserére. Szános kísérlet bizonyítja, hogy a rezveratrol polifenolnak egyéb biológiai hatásai is vannak, például gyulladásgátló, akadályozza a vérrögök kialakulását, daganatellenes hatású.

Vitaminok

A-vitamin: A nélkülözhetetlen
Az A-vitamint nem tudták azonosítani egészen 1913-ig. Kémiai szerkezetét először Paul Karrer írta le, aki ezért 1931-ben Nobel-díjat is kapott.
Az A-vitamin zsírban oldódó vitamin, mely A-vitamin (retinol) és A provitamin (karotin) alakban található meg. Az A-vitamin kizárólag állati eredetű élelmiszerekben található meg, míg a karotin egyaránt megtalálható állati és növényi eredetű élelmiszerekben. Az A-vitamin - az ADEK vitaminok tagjaként - zsírban oldódik, vagyis túladagolása veszélyes lehet. Ha azonban provitaminját, a Béta-karotint használjuk kizárható az A-vitamin túladagolása. Szervezetünk ugyanis képes a Béta-karotint A-vitaminná alakítani, kizárólag olyan mennyiségben, amelyre szüksége van. A fölösleges Béta-karotint testünk nem hasznosítja, vagyis a Béta-karotin használata mindenképpen biztonságos.

Az A-vitamin illetve előanyaga a béta-karotin, antioxidáns hatása mellett bőrvédő, vagyis gátolja az ultraibolya sugarak károsító hatását. Sejtvédő, antioxidáns és gyökfogó, javítja az izom- és idegtevékenységet. Rendszeres fogyasztása erősíti az immunrendszert, így nagyobb védettséget ad a fertőzésekkel szemben. Nagy segítséget jelent betegség utáni legyengült állapotban, mivel a sejtek regenerációját fokozza. Az A-vitamin nélkülözhetetlen a farkasvakság és a látásélesség romlásának kezelésénél. Segíti a légúti fertőzésekkel és az általuk okozott betegségekkel szemben.

E-vitamin: Sejtjeink őrangyala
Az E-vitamint, amely több rokon vegyület összefoglaló neve (a leghatékonyabb közülük az alfa-tokoferol), 1923-ban fedezte föl az amerikai H. M. Evans és K. S. Bishop.
Az E-vitamin meggátolja az A- és C-vitamin, valamint a szelén oxidációját, így azok tovább maradnak hatékonyak a szervezetben. Ezen kívül immunerősítő, membránvédő hatása is van. Sejtvédő, antioxidáns és gyökfogó, javítja az izom- és idegtevékenységet. Rendszeres fogyasztása erősíti az immunrendszert, így nagyobb védettséget ad a fertőzésekkel szemben. Nagy segítséget jelent betegség utáni legyengült állapotban, mivel a sejtek regenerációját fokozza. Szívbetegség esetén komoly segítséget jelent, ill. megóvhatja a szívizomzatot a további károsodástól. Késlelteti az öregedést, fokozza az állóképességet, mérsékli a fáradtságot.

D-vitamin: A napsugár hívogatja elő
1924-ben fedezték fel ezt a zsírban oldódó vitamint, melynek két típusát különböztetjük meg. Az egyik a D3-vitamin, melyet kolekalciferolnak nevezünk, a másik pedig a D2-vitamin, melyből egy egyszerű kémiai folyamat során D3-vitamin lesz. Fontos szerepet játszik a kalcium- és a foszfátanyagcserében, elősegíti azok bélből történő felszívódását, beépülését. Hatással van a csontképződés folyamatára, így a csontok egészséges fejlődésére, a csontritkulás megelőzésére.

C-vitamin: Immunrendszerünk hű támasza
Az 1937-ben az élettani-orvosi Nobel-díjat Szent-Györgyi Albert vehette át a C-vitaminhoz kapcsolódó kutatásainak eredményéért.
A C-vitamin (aszkorbinsav) amellett, hogy fontos antioxidáns enzimrendszerek alkotórésze, erősíti az immunrendszert, védi a sejtmembránt, védelmet nyújt a stressz és a rákkeltő anyagokkal szemben. A gerincesek közül csak az ember, a majom és a tengerimalac nem képes aszkorbinsavat szintetizálni. A C-vitamin erősíti az immunrendszert, antioxidáns hatású, segíti a vas felszívódását, erősíti a kötőszövetet, a fogínyt és a csontokat, védi az érfal rugalmasságát, segíti a sebgyógyulást.

B-vitaminok: A "nagy" család
Vízben oldódó vitaminok

  • Tiamin (B1-vitamin): Elengedhetetlen az izmok és az idegrendszer zavartalan működéséhez, valamint jelentős szerepet játszik a szénhidrát-anyagcserében, így a szervezet zavartalan energiaellátásában.

  • Riboflavin (B2-vitamin): A vas beépítésében (hemoglobin-képzés), a fehérjeszintézisben, a zsír- és szénhidrátlebontásban játszik szerepet.

  • Niacin (B3-vitamin): a biológiai oxidációban, az energiatermelésben, a szénhidrátok és a zsírok lebontásában és felépítésében tölt be lényeges szerepet. Nélkülözhetetlen az emésztőrendszer és az idegrendszer normális működéséhez, valamint az egyes hormonok szintéziséhez.

  • Folsav (B4-vitamin): más vitaminokkal együtt részt vesz a vörösvértestek képzésében, javítja a vasfelszívódás hatásfokát. Elősegíti egyes aminosavak anyagcseréjét és a nukleinsavak szintézisét. Tapasztalatok szerint a folsav hiánya a terhesség korai szakaszában születési rendellenességekhez vezethet (pl. nyitott gerinc).

  • Pantoténsav (B5-vitamin): részt vesz a szénhidrátok és a zsírok energiává való átalakításában. Elősegíti a hámrétegek felépítését, befolyásolja a hajnövekedést. Létfontosságú a mellékvesék normális működéséhez.

  • Piridoxin (B6-vitamin): számos enzim alkotórészeként részt vesz az aminosavak, az esszenciális zsírsavak és a vas anyagcseréjében.

  • Biotin (B7-vitamin): számos olyan enzim alkotórésze, amely szerepet játszik a szén-dioxid szállításában, a fehérje-, a szénhidrát- és a zsíranyagcserében.

  • Kolin (B8-vitamin): elősegíti a zsírsavak felhasználását a szervezetben, véd a máj elzsírosodása ellen, valamint megakadályozza a koleszterin lerakódását az érfalakra. Fontos szerepet játszik a szervezet védelmét alkotó gyulladásos reakciókban és az alvadásban, továbbá nélkülözhetetlen a sejthártyák felépítésében.

  • Inozitol (B9-vitamin): a haj növekedésében, az érelmeszesedés megakadályozásában és az idegingerületek továbbításában, valamint az ekcéma kialakulásának megelőzésében van szerepe. Zsírbontó anyag.

    • Lecitin: A két B-vitamin (kolin és inozitol) alkotóeleme a lecitinnek, pótlásuk tehát lecitinnel is lehetséges.

  • Para-amino-benzoesav (B10-vitamin): részt vesz a vasanyagcserében, a vörösvértestek létrejöttében. Elősegíti a folsavképződést és a pantoténsav felszívódását. Védi a bőrt a napégés ellen, csökkenti az égési sebek fájdalmát, és segít megőrizni a bőr egészségét. Segíti egyes baktériumok optimális működését, ezáltal hozzájárul az egészséges bélflóra megőrzéséhez.

  • Kobalamin (B12-vitamin): szerepe a fehérjeszintézisben, a szénhidrátok és a zsírsavak anyagcsere-folyamataiban, valamint a vörösvértestek képzésében jelentős. Növekedést serkentő, étvágyjavító.

 

Egyéb hatóanyagok, kivonatok

  • CLA: a konjugált linolsav a természetben előforduló anyag, megtalálható különféle húsokban (marhahús, pulykahús), a zsíros tejben és a növényi olajokban. Előzetes vizsgálatok alapján feltételezhető, hogy a CLA hatást gyakorol a zsíranyagcserére, mellyel elősegíti testünk zsírállományának csökkentését, úgy, hogy közben izomtömegünk és csontállományunk épsége is megmarad. Vizsgálatokat végeznek arra is, hogy a magasabb CLA szint alacsonyabb leptin-koncentrációt eredményez. A leptin egy olyan hormon, mely a testzsír mennyiségét szabályozza, túlzott mennyisége hatással lehet a kóros elhízásra.

  • Glukozamin: A szénhidrátok csoportjába tartozó vegyület egy természetes anyag, melyet tengeri állatok kitinpáncéljából állítanak elő. Legnagyobb mennyiségben az újzélandi tarajos zöldkagylóban található (több mint 13%). Tudományos kutatási eredmények igazolják, hogy a glükozamin nélkülözhetetlen építőköve a normális és egészséges porcképződésnek. Hiányában nem megy végbe porc-regeneráció, az izületek súrlódnak, amely izületi kopáshoz vezethet. Mint a támasztószövet fontos alkotója, nélküle elképzelhetetlen az egészséges porcképződés. A glükozamin működési elve hogy vízmolekulákat képes magához kötni, kialakítva ezáltal a sejtek közötti víztereket, amelyek a porcok közötti izületi nedv mennyiségét, sűrűségét is befolyásolják.

  • Ginzeng: A ginzeng Ázsia (Koreai félsziget, Kína északkeleti része) ősidők óta használt, természetes gyógynövénye. Kedvező hatással van a mellékvese egészségére. Javítja a szellemi és testi frissességet, elősegíti a koncentráló és stressztűrő képességet, valamint a legyengült vagy lábadozó betegek felépülését. Serkenti az ártalmas vírusok, baktériumok elpusztításában szerepet játszó immunsejtek termelődését.

  • HCA: A Garcinia Cambogia egy Dél-Indiában és Thaiföldön honos növény, melynek termése és héja természetes forrása a hidroxi-citromsavnak (HCA). Vizsgálati eredmények igazolják, hogy a HCA fogyasztása csökkentheti a zsírsavszintézist, vagyis a szénhidrátok zsírrá történő átalakítását. A HCA gátolja az ATP-citrát-liáz enzim működését, mely a szénhidrátok zsírrá történő átalakításában játszik szerepet, valamint fokozza a kalóriák elégetését. Megfigyelési adatok alapján feltételezhető, hogy hozzájárul az étvágy csökkentéséhez.

  • Kitozan: Tengeri állatok (rákok) kitinpáncéljából nyert, nitrogéntartalmú poliszacharid. Megfelelő mennyiségben fogyasztva csökkentheti a zsír felszívódását a szervezetbe jutott táplálékból.

  • Kondroitin: A normális és egészséges porcképződés egyik fontos építőköve. Szerepe elsősorban a porc terhelhetőségében és regenerációjában rejlik. A támasztószövet fontos alkotója, mely nélkül elképzelhetetlen az egészséges porcképződés.

  • L-karnitin: természetes eredetű aminosav származék, mely leginkább a vörös húsokban (marha, kecske és bárány) található. Szerepe elsősorban a sejtek mitokondriumaiban játszódó zsíranyagcserében rejlik. Az emberi szervezet is képes elállítani. Legfőbb szerepét a zsírsavak elégetésében és a sejtek membránjának védelmében igazolták. Az L-karnitin részt vesz a sejtszintű zsíranyagcserében. Működési elve, hogy a zsírsavakat a sejtek mitokondriumaiba szállítja, ahol azok energiává történő átalakítása, vagyis a "zsírégetés" történik.

  • Likopin: A karotinoidok családjába tartozó piros színű festékanyag. Legnagyobb mennyiségben gyümölcsökben (sárgadinnye) bogyókban (csipkebogyó), valamint a paradicsomban található meg. Erőteljes antioxidáns hatásával védi a sejteket a szabadgyökökkel szemben. Fontos szerepet játszhat a szívbetegségek, az időskori vakság megelőzésében. Ma már vizsgálják a likopin UV sugárzás elleni, bőrvédő hatását is.

  • Lutein: A karotinoidok nevű vegyületcsoportba tartozik. Fő forrásai a spenót és más sötétzöld leveles zöldségek. Nélkülözhetetlen a látás, a szem egészségének megőrzésében. A szem sárgafoltjában található a legtöbb lutein, mely elnyeli a szem számára káros sugarakat így védelmezve a maculát. A szem sárgafoltja az éleslátás miatt nagyon fontos. Mivel szervezetünknek nem képes luteint termelni, táplálékunkkal kell gondoskodnunk megfelelő beviteléről.

  • Zöldkagyló kivonat: A "kagylók királynője"-ként emlegetett, kizárólag Új-Zéland partvidékén élő zöldkagyló (Perna Canaliculus) magas glükozamin tartalmáról nevezetes. A glükozamin nélkülözhetetlen építőköve a normális és egészséges porcképződésnek. Hiányában nem megy végbe porc-regeneráció, az izületek súrlódnak, mely izületi kopáshoz vezethet. A zöldkagyló a természetes fehérjék mellett többszörösen telítetlen zsírsavakból (EPA, DHA, Omega 6) és glükozamin-glikánokból (GAG) épül fel. A glükozamin-glikánok vízmolekulákat képesek magukhoz kötni, mely a porcok közötti izületi nedv mennyiségét, sűrűségét befolyásolják.

 

Általában az étrend-kiegészítőkről
és azok magyarországi piaci helyzetéről

A tudomány összefoglalóan mikrotápanyagok néven emlegeti azokat a vegyületeket, amelyekre szervezetünknek csak kis mennyiségben van szüksége, de amelyek mégis nélkülözhetetlenek az egészségünkhöz. Előbb a vitaminokról, később az ásványi anyagokról és a nyomelemekről derült ki létfontosságú szerepük, és ma már egyre többen látják be, hogy úgynevezett ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐK formájában tanácsos pótolniuk mindazt, amihez a szervezetük nap mint nap, az elfogyasztott táplálékból nem jut hozzá.

Az étrend-kiegészítőkről szóló 37/2004. (IV.26.) ESzCsM rendelet szerint étrend-kiegészítő: a hagyományos étrend kiegészítését szolgáló olyan élelmiszer, amely koncentrált formában tartalmaz tápanyagokat vagy egyéb táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagokat, egyenként vagy kombináltan; adagolt vagy adagolható formában kerül forgalomba (például kapszula, pasztilla, tabletta, port tartalmazó tasak, adagolható por, ampulla, csepegtetős üveg vagy más hasonló por-, illetve folyadékforma, amely alkalmas kis mennyiség adagolására). Az így előállított termék étrend-kiegészítő megnevezéssel hozható forgalomba, megelőző vagy gyógyító hatást tulajdonítani, illetve ilyen tulajdonságra utalni nem lehet.


Az étrend-kiegészítők helyzete hazánkban

2004. május elseje óta megváltozott az étrend-kiegészítőkre vonatkozó engedélyezés rendszere. Eddig az OÉTI (Országos Élelmezésbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet) határozta meg, hogy egyes termékek minősége megfelel-e a követelményeknek, ami a termékek teljes körű bevizsgálását jelentette. A minőségileg kifogástalannak talált termékek OÉTI engedély számot kaptak, mely mint egy minőséget igazoló regisztrációs szám megjelent a termék csomagolásán. Az OÉTI engedély szám segítséget jelentett a fogyasztók számára, hiszen igazolta hogy az adott készítmény bevizsgálásokon esett át, fogyasztása biztonságos.

Ez az engedélyeztetési eljárás az uniós csatlakozásunk óta jelentősen megváltozott. Az OÉTI engedélyek és engedélyszámok megszűntek, a termékeket csak notifikálni (adatbejelentési kötelezettség) kell. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a termékek nem esnek át minőségi vizsgálatokon (hatóanyagtartalom, mikrobiológia, toxikológia). A termék minőségéért a gyártót, avagy a forgalmazót terheli felelősség. Az OÉTI engedélyszámok csomagolásról való hirtelen eltűnése bizonytalanná teszi a fogyasztót, aki a termék csomagolásáról sajnos semmilyen információhoz nem jut. Így eldönteni sem tudja hogy az adott készítmény tartalmazhat-e veszélyes adalékanyagokat, fogyasztása valóban biztonságos-e.

A termékcsomagoláson lévő "OÉTI által bevizsgált, szakvéleménnyel ellátott készítmény" megjelölésből a fogyasztó biztos lehet abban, hogy a termék a notifikáció mellett kielégíti az OÉTI minőségi előírásait is!
Hogyan tájékozódhat a fogyasztó hogy a termék jogszerűen van-e forgalomban, fogyasztása pedig ártalmatlan?

Sajnos erre nincs megnyugtató választ. A csomagolásról eltűnt OÉTI engedélyszámok, de méginkább az amögött húzódó "tartalom" (szigorú bevizsgálásoknak és előírásoknak való megfelelés) megszűnése megnehezíti a tájékozódást.

De legyünk szemfülesek! Vizsgáljuk meg a címkét, az ugyanis sok mindent elárul... Ha nem találunk rajta magyar nyelvű terméktájékoztatót, az a készítmény bizonyosan nem felel meg az előírásoknak, hiszen a magyar nyelvű címke minden esetben kötelező! Figyeljünk arra is hogy megtaláljuk-e a csomagoláson a termék forgalmazójának nevét és elérhetőségét, ha esetleg gondok merülnének fel az adott készítménnyel. További árulkodó jelek lehetnek az összetételi adatok, a pontos RDA%-kok hiánya, hiszen étrend-kiegészítőkön ezeket is kötelező feltüntetni. Ha ezek az alapvető adatok, jelölések hiányoznak, az a termék nem elégíti ki az étrend-kiegészítőkre vonatkozó előírásokat!
Különösen figyeljen a terméknek nyilvánított, gyógyító hatásra vonatkozó kijelentésekre!

Az étrend-kiegészítőknek semmiféle gyógyhatás, betegségek gyógyítására utaló kijelentés nem tulajdonítható, még akkor sem ha bizonyos hatóanyagok nagyobb koncentrációban találhatók a termékben. (Ezt rendelet írja elő, megsértése fogyasztói megtévesztésnek minősül, melyet szigorúan büntetnek.)
Mi azt ajánljuk, igyekezzenek megbízható gyártó/forgalmazó készítményeit választani és az sem árt, ha a termék dobozán szerepel az "OÉTI által bevizsgált, pozitív szakvéleménnyel ellátott készítmény" minőséget igazoló megjelölés.

Néhány szó az OÉTI-ről

Az OÉTI (Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet) Magyarország Uniós csatlakozásáig hatóságként működött, vagyis ő végezte a forgalomba kerülő élelmiszerek, kozmetikumok bevizsgálását, engedélyezését. A csatlakozás óta az Állami Népegészségügyi Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) egyik szervezeti alegysége. Az ÁNTSZ irányítja, szervezi, felügyeli és értékeli tevékenységét, hatósági szerepköre megszűnt. Fontos megjegyezni, hogy az Uniós csatlakozás óta az OÉTI-nél való notifikáció (adatbejelentési kötelezettség) nem jelenti a termékek minőségi megfelelőségét. A gyártók és forgalmazók azonban továbbra is igényelhetik egy termék teljes körű bevizsgálását (szakvéleményezését), ami amellett hogy nem kötelező, komoly költséggel is terhelheti a termék forgalmazóját/gyártóját.

Amennyiben egy termék átesik egy szakvéleményezési eljáráson, valamint a bevizsgálási laboreredmények is megfelelőek, a gyártó az OÉTI szám helyett feltüntetheti az "OÉTI által bevizsgált, szakvéleményezett készítmény" minőséget igazoló jelzést a termék csomagolásán.

A notifikáció egyszerűen fogalmazva "nyilvántartásba vételt" jelent. Az OÉTI nem foglalkozik (és nem is foglalkozhat!) a termék minőségével, melynek csak adatbejelentő lapját és címketervét látja (a terméket magát nem). Az OÉTI ellenőrizheti a címketerv kötelező elemeit, az azon szereplő kijelentéseket.
Sikeres notifikáció esetén a készítmények bekerülnek egy, az OÉTI hivatalos honlapján található nyilvántartásba. Ennek elérhetősége: http://efrirk.antsz.hu/oeti (a "Hírek-Aktualitások" menü alatt megtalálhatja a nyilvántartásba vett étrend-kiegészítő készítmények listáját, melyet az OÉTI időszakosan frissít.)

Fontos tudni, hogy Magyarországon az Európai Unióhoz való csatlakozás óta a termék minőségéért a gyártót/forgalmazót terheli felelősség. Ezért is nagyon fontos, hogy a termék dobozán megtalálható legyen a gyártó vagy a forgalmazó elérhetősége. Azt ajánljuk, ne vásároljon olyan készítményt, amelyen az erre vonatkozó adatok nem találhatók!

Mi az RDA%?

Miért találkozhatunk egyes termékeken akár 2000%-os RDA értékkel?
Az egyes emberek vitamin- és ásványi anyag szükségletét számos alapvető tényező befolyásolja. Például hogy milyen nemű, hány éves, túlnyomó többségben fizikai vagy szellemi tevékenységet végez-e, milyen táplálkozási szokásai vannak, van-e valamilyen állapota (betegség, várandóság), aktívan sportol-e, stb.

A táplálkozással kapcsolatban a világ minden táján végeznek kutatásokat, vizsgálatokat (egészséges és beteg embereken egyaránt). A vizsgálatok célja hogy pontosan meghatározzák az egyes vitaminok, ásványi anyagok és más hatóanyagok szervezetre gyakorolt pozitív hatásait, az esetlegesen fellépő hiánytüneteket. Ennek alapján megállapítanak egy átlag értéket a vitaminok és ásványi anyagok optimális bevitelére vonatkozóan. Ezen a területen a legtöbb kutatást az Amerikai Egyesült Államokban végzik, éppen ezért az 1950-es években ott létrehozott Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyezési Hivatal - Food and Drugs Administration Office (FDA) - adja ki a standardizált ajánlásokat, mellyel a fogyasztó RDA (Recommended Daily Allowances - ajánlott napi beviteli értékek) néven találkozhat. Ez az intézet a világ különböző országaiból beérkező adatokkal végzett statisztikai számításokkal és a kutatási eredmények figyelembevételével határozza meg ezt az RDA értéket, melytől természetesen az egyes országok saját maguk meghatározott RDA értékeik eltérhetnek az ott jellemző étkezési szokások, földrajzi adottságok, éghajlat és életmód miatt. De aggodalomra semmi ok, hiszen jelentős különbségek nem lehetnek! Hazánkban számos olyan tápanyag van, melynek az ajánlott napi beviteli értéke megegyezik az FDA által kiadott értékekkel.

A vizsgálatok még ma is folynak, ezért az értékek is állandóan változnak. Sajnos a rohanó és a szervezetünket nem kímélő életmód miatt legtöbbször az RDA értékek is egyre magasabbak. Összességében elmondhatjuk tehát: az RDA 100% (pl.: C-vitamin esetében 60 mg) az egészséges felnőttek számára átlagosan javasolt fogyasztási mennyiség. Kutatási eredmények igazolják azonban, hogy egyes vitaminok RDA 100%-ot akár lényegesen meghaladó fogyasztása a szervezet számára kiemelkedően pozitív hatással rendelkezik. Tökéletes példa erre a C-vitamin. Nem kevés kutatóról tudunk, aki napi 1200-1500 mg-os C-vitamin fogyasztást ajánl. (Ha belegondolunk, ez pontosan 2500 illetve 3333 RDA%!) A magyar élelmiszerek forgalmazására vonatkozó törvény kötelezően előírja, hogy minden vitamin és ásványi anyag RDA%-át fel kell tüntetni a termék csomagolásán. Nem kell tehát megijedni attól, ha óriási RDA értékeket fedezünk fel egy-egy dobozon! Persze nem árt tisztában lenni az egyes vitaminok RDA%-ával, és az un. "még egészséges élettani hatásokkal rendelkező" mennyiségekkel.

A Linus Pauling Institute ajánlásai alapján az UL szint felnőttek számára napi 2000 mg C-vitamin. (Forrás:http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/vitamins/vitaminC)
Nemzetközileg jelenleg is vizsgálják az un. UL értékeket. Az adott hatóanyagra vonatkozó UL szint (Tolerable Upper Intake Level) fölötti fogyasztás a szervezet számára már káros, itt már felléphet a túladagolás veszélye. Az UL bevezetése és meghatározása egy sokkal biztosabb eligazodást fog jelenteni a vitaminok és ásványi anyagok világában.


(Forrás:http://www.s-control.hu/etrend-kiegeszito.html )

 
pontos idő
 
számláló
Indulás: 2010-09-29
 
térképek
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre